Mezinárodní cvičení Cyber Coalition prověřilo schopnosti kybernetické obrany Aliance
Skončilo největší každoroční cvičení kybernetické obrany Cyber Coalition 2022, do kterého se zapojilo více než 1000 kybernetických obránců z 26 členských států NATO, pozváno bylo ale i Finsko a Švédsko, stejně jako Gruzie, Irsko, Japonsko, Švýcarsko, zástupci Evropské unie a účastníci z akademické obce. Letošní ročník se konal v estonském Tallinnu.
„Nejlepší na tomto cvičení je míra spolupráce,“ řekl Charles Elliott, ředitel cvičení Cyber Coalition 2022, United States Navy. „V návaznosti na úspěch tohoto roku začleníme do příštího roku více zkušeností z reálného světa,“ dodal.
Každoroční cvičení Cyber Coalition vedené Velitelstvím spojeneckých sil NATO pro transformaci testuje a školí kybernetické obránce z celé Aliance v jejich schopnosti bránit NATO a národní sítě.
Cyber Coalition 2022 je perfektním místem pro experimentování, řízení kyberprostorové války a rozvoj schopností. Používá se mimo jiné k testování a ověřování konceptů, požadavků na zachycení nebo zkoumání vznikajících a ničivých technologií na podporu vojenských operátorů a velitelů. Experimentální kampaň Cyber Coalition 2022 zahrnovala experimenty s využitím umělé inteligence k boji proti kybernetickým hrozbám, se standardizací kybernetických zpráv pro podporu sdílení informací a s využitím kybernetické inteligence k informování o situaci v kyberprostoru. Experimentální kampaň Cyber Coalition je koordinována Velitelstvím spojeneckých sil pro transformaci a vedena každoročně ve spolupráci se zúčastněnými stranami z organizací NATO, národů, průmyslu a akademické obce.
Cyber Coalition 2022 je založena na náročném, realistickém scénáři, kde se silný aktér hrozby snaží kompromitovat misi NATO prováděním pokročilých a sofistikovaných kybernetických operací. Tyto operace spouštějí koordinaci a spolupráci zúčastněných kybernetických obránců NATO, spojenců a partnerských zemí. Scénář pomáhá připravit kybernetické obránce na skutečné kybernetické výzvy, včetně útoků na kritickou infrastrukturu a narušení aktivit NATO během operací.
„Zlovolní aktéři se snaží degradovat naši kritickou infrastrukturu, zasahovat do našich vládních služeb, získávat zpravodajské informace, krást duševní vlastnictví a bránit našim vojenským aktivitám. Spojenci se zavázali chránit svou kritickou infrastrukturu, budovat odolnost a posilovat svou kybernetickou obranu. Budeme pokračovat ve zvyšování naší ochrany před takovými zákeřnými kybernetickými aktivitami v budoucnu a vzájemně se podpořímepři odrazování, obraně a čelení celému spektru kybernetických hrozeb, včetně zvážení možných kolektivních reakcí,“ řekl vrchní velitel spojeneckých sil pro transformaci, generál Philippe Lavigne.
Zdroj: NATO