Stoltenberg v Helsinkách: čas přivítat Finsko a Švédsko jako členy NATO
V Helsinkách se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zúčastnil severského summitu Výboru pro spolupráci Severského hnutí práce (SAMAK) spolu s finskou premiérkou Sannou Marinovou, dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a norským premiérem Jonasem Gahrem Støre a Magdalena Anderssonová, předsedkyní Švédské sociálně demokratické strany.
Ve svém projevu Stoltenberg pochválil severské země za podporu práva Ukrajiny, označil to za morálně správnou věc a také v našem vlastním bezpečnostním zájmu. „Nevíme, kdy tato válka skončí, ale až skončí, musíme zajistit, aby se historie neopakovala.“ Prezident Putin nemůže nadále omezovat evropskou bezpečnost,“ řekl. Dodal: „Musíme Ukrajině umožnit odrazovat a bránit se proti budoucí agresi. Musíme zavést dlouhodobá opatření pro bezpečnost Ukrajiny, protože budoucnost Ukrajiny je v euroatlantické rodině.
Musíme zavést dlouhodobá opatření pro bezpečnost Ukrajiny, protože budoucnost Ukrajiny je v euroatlantické rodině.
Jens Stoltenberg
Generální tajemník rovněž vyzval k dalšímu posilování odstrašování a obrany. „Na konci studené války mnozí z nás v této místnosti věřili, že bychom mohli vybudovat lepší vztah s Ruskem,“ řekl, „ale prezident Putin se rozhodl odejít od spolupráce a dialogu, zanechal po sobě stopu nedodržených slibů. , rozbil základní principy globální bezpečnosti, napadl sousední země a pokusil se podkopat naše vlastní demokracie. Stoltenberg poukázal na to, že Rusko pozastavilo platnost Nové smlouvy START omezující jaderné zbraně jako na poslední příklad nedostatečného respektování mezinárodních norem ze strany Moskvy. Dodal: „Musíme uznat, že konec této války nebude návratem k normálu v našich vztazích s Ruskem. Není cesty zpět. V nebezpečnějším světě si již nemůžeme dovolit považovat obranu za volitelnou.
Generální tajemník zdůraznil, že dokončení přistoupení Finska a Švédska je prioritou NATO a „děláme pokrok“. Dodal: „Příští týden svolám další zasedání Stálého společného mechanismu v ústředí NATO“, na kterém se sejdou Türkiye, Finsko a Švédsko. Pan Stoltenberg také objasnil, že Finsko a Švédsko jsou nyní bezpečnější než před podáním žádosti. „Sedíte u stolu NATO a integrujete se do našich politických a vojenských struktur,“ řekl. Dodal: „NATO posílilo svou přítomnost v regionu; cvičíme více společně; a mnoho spojenců poskytlo Finsku a Švédsku bezpečnostní záruky, takže je nepředstavitelné, že by spojenci NATO nejednali, kdyby byla ohrožena vaše bezpečnost.“
Ve Finsku se generální tajemník také setká s prezidentem Sauli Niinistö a ministrem zahraničí Pekkou Haavistem.
Zdroj: NATO