Letoun FA-50 z Koreje posílí potenciál letectva v Polsku
„Loni v září v Mińsku Mazowiecki jsem měl to potěšení a čest schválit kontrakt na dodávku lehkých bojových letounů FA-50. První jednotky jsou již dodávány do Polska. Pro letectvo je to nesmírně důležitý okamžik. Zbavujeme se postsovětských letadel a od nynějška bude polské bojové letectvo používat pouze letouny F-16 a FA-50 a brzy také F-35.,“ řekl tamní ministr národní obrany.
„Tyto tři typy pocházejí ze stejné rodiny vynikajících a moderních letadel. To je velký přínos při budování interoperabilního systému protivzdušné obrany a jednotného výcvikového systému. Naši piloti již absolvovali svůj první výcvik na FA-50 v Korejské republice a brzy budou připraveni plynule přejít na používání nového typu vybavení,“ řekl Mariusz Błaszczak, místopředseda vlády a ministr národní obrany Polska během své návštěvy jihu.
Ve středu 7. června se vicepremiér Mariusz Błaszczak zúčastnil oficiálního roll-outu, tedy slavnostního odsunu prvního letounu FA-50 Fighting Eagle pro Polsko ze závodu KAI Factory.
„Je třeba zdůraznit, že velmi dobrá polsko-korejská spolupráce není jen dohoda o nákupu letadel, ale také výcvikový, logistický a simulátorový balíček. Jsme v procesu jednání o výstavbě servisního centra v Polsku na základě spolupráce mezi Korea Aerospace Industries a Polish Armaments Group. Díky tomu budeme moci cvičit piloty na vlastní výcvikové základně a obsluhovat FA-50 v Polsku. Nákup FA-50 je součástí většího projektu. Budování polských ozbrojených sil, jejichž potenciál bude schopen odradit agresora. Spolupráce s Korejskou republikou významně přispívá k posílení bezpečnosti Polska“
– poznamenal šéf ministerstva národní obrany.
Ministři Polska a Jižní Koreje podepsali Memorandum o porozumění (MOU), na jehož základě bude zřízen Společný korejsko-polský výbor (JKPC) pro spolupráci v oblasti obrany a obranného průmyslu. Po podpisu memoranda se konalo první zasedání Polsko-korejské rady, kterému předsedali ministři obrany Polska a Jižní Koreje. V konečném důsledku se bude Rada skládat ze 6 pracovních výborů, jejichž hlavním úkolem bude posílení vojenské, vzdělávací a VaV spolupráce.
„Spolupráce mezi Polskem a Jižní Koreou je velmi úzká. Ustanovili jsme komisi, která se skládá ze 6 týmů. Jedná se o těleso založené po vzoru korejsko-amerických kapel. Jde o to, že bychom měli být neustále v kontaktu a průběžně si vyměňovat připomínky ke spolupráci. Chceme použít model korejsko-americké spolupráce v polsko-americké spolupráci a s korejským partnerem“
– řekl místopředseda vlády M. Błaszczak během třetího dne své návštěvy Jižní Koreje.
Ministři obrany obou zemí také sledovali palebný výcvik s použitím raketového dělostřeleckého systému K239 Chunmoo a samohybné houfnice K9.
„Dnes jsme viděli demonstraci síly, která je velmi důležitá pro celý náš model odstrašování. Koordinace aktivit, interoperabilita s americkým partnerem, to jsou vlastnosti, které vštěpujeme Polsku. Díky spolupráci s Jižní Koreou tento proces probíhá hladce. Korejské vybavení je velmi moderní a kompatibilní s americkým vybavením. Dává Polsku sílu, sílu odradit agresora. Viděli jsme, že FA-50 skvěle spolupracuje s F-16 a F-35. Viděli jsme, že K2 a K9 skvěle fungují s americkou výbavou. To je to, co chceme, to je náš cíl v Polsku“
– poznamenal místopředseda vlády M. Błaszczak po sledování střelby na korejském cvičišti.