Armáda zařadila do výzbroje nové vrtulníky Viper
Před třemi týdny obdržela vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou první dva americké bitevníky AH-1Z Viper, dnes odpoledne je ministryně obrany a náčelník Generálního štábu AČR na tomtéž místě pro armádu slavnostně převzali. Vrtulníky systému H-1, které se osvědčily v řadě bojů, patří ke světové špičce. Vzdušné síly AČR obdrží celkem 20 strojů typu Viper a UH-1Y Venom, 12 z toho nových. V české armádě nahradí zastaralé Mi-35/24V.
„Dnešek znamená nový začátek nejen pro naše vrtulníkové letectvo. Postupný přechod na nové vrtulníky znamená další krok ve snižování naší závislosti na ruské technice a zároveň příklon k nejsilnějšímu spojenci v NATO,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová a prozradila, že dnes brzy ráno dorazily do Náměště další dva stroje – včetně prvního víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom.
Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které ČR získala od USA zdarma. Do zakázky se více než třetinovým podílem zapojí český obranný průmysl, včetně státního podniku LOM PRAHA, dále firmy Ray Service a VR Group, které poskytnou i vybavení pro simulační lety.
Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky situace ve světě především kvůli agresivní válce Ruska na Ukrajině není jednoduchá a musí na ni reagovat i ČR: „Musíme klást ještě větší důraz na bojeschopnost a vysokou míru připravenosti. Vrtulníky systému H-1 představují v tomto smyslu výrazný příspěvek a velký posun ve schopnostech – ať už se jedná o senzoriku, palebnou podporu, ale třeba i oblast logistiky,“ sdělil s tím, že právě nová moderní technika má současně potenciál přilákat do armády více zájemců o službu.
Moderní systémy vlastní ochrany, jednoduchá údržba
Bitevníky Viper i víceúčelové Venomy vynikají palebnou silou, systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. Stroje jsou v porovnání s ruskými Mi-24 nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby, obrovskou výhodou je 85procentní shoda dílů na obou typech AH-1Z a UH-1Y.
Podle velitele 22. základny vrtulníkového letectva brigádního generála Rudolfa Straky má Viper oproti svému ruskému předchůdci také výhodu ve vybavení moderními systémy vlastní ochrany: „Pilot dostane od systémů vlastní ochrany víc informací o dané hrozbě, umí rozlišit a odhalit mnohem víc hrozeb, prioritizovat je podle stupně ohrožení a zároveň v případě přímého ohrožení automaticky na tyto hrozby reagovat,“ vyzdvihl jen některé přednosti Straka.
Před třemi týdny dorazili z USA do ČR američtí specialisté, kteří s českými kolegy vrtulníky zkompletovali, zprovoznili a takzvaně zalétli. V následujících týdnech proběhnou zkrácené vojskové zkoušky a v září započne výcvik náměšťských vojáků pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu.
„Po dodání vrtulníku je proces vždy stejný: po kompletaci se provádí dva zálety, první s účastí zástupců americké vlády, druhý se smíšenou vojenskou česko-americkou posádkou,“ doplnil Straka.
Simulační centrum v režii LOM PRAHA
Ministryně obrany Jana Černochová si dnes v Náměšti také detailně prohlédla simulátor vrtulníku Viper, který je umístěn v nové budově přímo na letecké základně.
Její výstavba trvala necelý rok a vznikla dle požadavků americké strany na konkrétní provoz unikátních simulátorů a zcela s potřebami Armády ČR na letecký výcvik pilotů. V novostavbě budou umístěny simulátory strojů AH-1Z a UH-1Y a rovněž zázemí pro podporu simulačního výcviku létajícího a technického personálu.
„LOM PRAHA bude Vzdušným silám AČR zajišťovat služby související s provozem simulačního centra a technickou podporu provozu simulátorů H-1 a jejich životního cyklu. Pro úplnost je třeba dodat, že do platformy H-1 bude LOM PRAHA zapojen také podporou životního cyklu vrtulníků Viper a Venom, jakož i logistickou podporou,“ sdělil ředitel podniku Jiří Protiva.