NATO v roce 2023 startovalo více než třistakrát k vojenským letounům z Ruska
V roce 2023 se letectvo NATO po celé Evropě více než třistakrát snažilo zachytit ruská vojenská letadla přibližující se k vzdušnému prostoru Aliance, přičemž k většině zachycení došlo nad Baltským mořem. NATO má stálé letecké policejní mise, které vyzývají spojenecké tryskáče, aby se vyškrábaly, když se objeví známky toho, že se ruská vojenská letadla přibližují k vzdušnému prostoru spojenců nepředvídatelnými způsoby.
Podél východního křídla NATO ruská vojenská letadla v minulosti nevysílala kód odpovídače označující jejich polohu a výšku, nepodávala letový plán nebo nekomunikovala s řídícími letového provozu. Drtivá většina leteckých střetnutí mezi NATO a ruskými proudovými letouny byla bezpečná a profesionální. Narušení vzdušného prostoru NATO ruskými vojenskými letadly zůstalo vzácné a obecně krátkodobé.
„Ruská válka proti Ukrajině vytvořila nejnebezpečnější bezpečnostní situaci v Evropě za poslední desetiletí,“ řekl úřadující mluvčí NATO Dylan White. „Stíhačky NATO jsou ve službě 24 hodin denně, připraveny zasáhnout v případě podezřelých nebo neohlášených letů v blízkosti vzdušného prostoru našich spojenců. Airpolicing je důležitým způsobem, jak NATO zajišťuje bezpečnost našim spojencům.“
Po ruské válce na Ukrajině NATO podstatně posílilo svou protivzdušnou obranu na svém východním křídle, včetně dalších stíhaček, pozorovacích letů a pozemní protivzdušné obrany. Po opakovaných ruských útocích na ukrajinskou infrastrukturu velmi blízko území NATO nasadili spojenci do Rumunska další bojové letouny. V říjnu, po protržení podmořských ropovodů v Baltském moři, vyslalo NATO do regionu další kapacity. V letošním roce NATO také uspořádalo své vůbec největší letecké cvičení s více než 250 letouny cvičícími pro kolektivní obranu Aliance během „Air Defender 23“.