Armáda ubránila vzdušný prostor České republiky. Cvičně
Ve virtuálním prostředí si můžete vyzkoušet prakticky cokoliv, armáda proto trénink na simulátorech zařazuje do svých výcvikových plánů čím dál častěji. Celou škálu vyhrocených situací pro vojáky Vzdušných sil AČR přichystalo nedávné štábní cvičení Bezpečné nebe.
Do výcviku, jenž se odehrál na konci června, se zapojili vojáci klíčových složek armády, které zodpovídají za ochranu českého vzdušného prostoru: Národního centra velení Vzdušných sil AČR, které je odpovědné za plánování a velení vzdušným operacím, hotovostní směny NATINAMDS 261. střediska řízení a uvědomování a vojáci vybraných leteckých základen a protiletadlového raketového pluku.
Podle náčelníka oddělení vzdušných operací Velitelství vzdušných sil AČR podplukovníka Radoslava Dyčky šlo o další z náročných zkoušek v umělém prostředí. „Cvičení připravilo celou škálu krizových a válečných postupů, které by v reálném prostředí bylo obtížné uskutečnit – ať už kvůli omezení prostorem nebo počtem vyčleněných sil a prostředků,“ upozornil.
Scénář zasadil desítky cvičících do momentu, kdy eskalovaná krize přechází v otevřenou válku a protivník napadá územní suverenitu České republiky. „Hlavním úkolem bylo efektivně prověřit systém velení a řízení národního prvku, který zodpovídá za plánování, přípravu a provedení operací vzdušných sil – Národního centra velení Vzdušných sil AČR. Připravena byla řada složitých krizových a válečných situací, které byly inspirovány mimo jiné skutečnými událostmi z bojových konfliktů,“ podotýká.
Vedle reakcí na různé typy hrozeb systém otestoval vůdcovské a rozhodovací schopnosti vojáků v rozličných prostředích a pod tlakem simulovaných situací. „Je to jednoduché. Čím častěji cvičíte, tím jste lepší v plánování, řízení i koordinaci operací jak na úrovni jednotek, tak štábů. Ať už mluvíme o CAX (Computer Assisted Exercise – výcvik na PC) nebo CPX (Command Post Exercise – cvičení velitelského stanoviště), můžeme si dovolit jít na hranu schopností a hledat limity a chyby,“ vyzdvihl náčelník odboru bojové přípravy a řídící cvičení plukovník gšt. Michal Kudyn.
Technologie umožňuje na přání vytvářet a provádět různé výcvikové scénáře, které pokrývají širokou škálu situací a misí s cílem připravit štáb a operátory na různé operace a nasazení od řízení simulovaných letů, velení imaginárním jednotkám pozemní protivzdušné obrany až po reakci na napadení vzdušného prostoru naší vlasti.
Jako ve všech směrech přínosný hodnotí výcvik na simulátorech i velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka. „V průběhu cvičení si můžeme vyzkoušet mnoho operačních postupů, bez nutnosti reálného nasazení. Simulační technologie zvyšují efektivitu výcviku, rychlost reakce a výrazně snižují finanční náklady bojové přípravy příslušníků vzdušných sil. V neposlední řadě nám systém slouží i jako nástroj pro evaluaci našich vojáků,” uzavřel generál Čepelka.