Prohlášení Severoatlantické rady o účasti vojáků KLDR na Ukrajině

Austrálie, Japonsko, Nový Zéland, Korea a Ukrajina se k tomuto prohlášení připojují. Spojenci NATO důrazně odsuzují rozhodnutí vůdců Ruské federace a Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) o nebezpečném rozšíření nevyprovokované ruské útočné války proti Ukrajině.

Kromě již tak podstatné podpory ruského válečného úsilí ze strany KLDR prostřednictvím poskytování milionů kusů munice a balistických střel představují tisíce bojových jednotek rozmístěných KLDR nebezpečné rozšíření její pokračující podpory ruské nezákonné útočné válce proti Ukrajina.

Prohlubující se vojenská spolupráce mezi Ruskem a KLDR má hluboký dopad na euroatlantickou bezpečnost s důsledky i pro Indo-Pacifik.

Zvyšující se vojenská spolupráce mezi Ruskem a KLDR je porušením několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN, včetně 2270 (2016), 1718 (2006) a 1874 (2009). To je obzvláště do očí bijící vzhledem k postavení Ruska jako stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Vyzýváme Rusko, aby se vrátilo k dodržování těchto rezolucí a dodržovalo své mezinárodní závazky.

Prohlášení Ruska ze dne 26. září, které tvrdí, že denuklearizace KLDR je „mimo stůl“, je nepřijatelné, protože podkopává globální režim nešíření jaderných zbraní, přímo odporuje příslušným rezolucím Rady bezpečnosti OSN a dále zvyšuje regionální napětí. Ruské prohlášení je součástí jeho širšího úsilí podkopat globální režim nešíření zbraní hromadného ničení a zrušit sankce OSN.

Vyzýváme všechny země, aby neposkytovaly žádnou pomoc ruské agresi, a odsuzujeme všechny, kteří napomáhají a tím prodlužují nezákonnou válku Ruska proti Ukrajině.

NATO bude pokračovat ve spolupráci se svými partnery, zejména v Indo-Pacifiku, na prosazování míru a stability a brání Rusku a těm, kdo usnadňují jeho válečné úsilí, podkopávat regionální a globální stabilitu.

Spojenci nadále posilují odstrašování a obranu NATO proti všem hrozbám a výzvám, ve všech oblastech a v mnoha strategických směrech napříč euroatlantickou oblastí.

Spojenci zůstávají odhodlaní podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude trvat, než Ukrajina zvítězí. Spojenci a partneři nadále zvyšují životně důležitou politickou, vojenskou, finanční, ekonomickou a humanitární pomoc, protože Ukrajina uplatňuje své přirozené právo na sebeobranu, jak je zakotveno v článku 51 Charty OSN.

Spojenci jsou odhodláni podpořit Ukrajinu při budování sil schopných porazit ruskou agresi v souladu se slibem dlouhodobé bezpečnostní pomoci Ukrajině.