Rakouská armáda v roce 2024 posilovala a modernizovala
Potěšující nárůst personálu, náročné mise doma i v zahraničí, rozsáhlé nákupy v infrastruktuře, komunikacích a flotile, stejně jako pokrok v modernizaci vrtulníkové flotily, včetně rozhodnutí o nákupu nových proudových cvičných letounů, charakterizovaly rok 2024 a ilustrují vzestupný trend.
“ Personální ofenzíva, která trvá již třetím rokem, se pozitivně projevila v mnoha oblastech. S nákupem moderní techniky se ozbrojené síly opět stanou atraktivnější i jako zaměstnavatel. Samozřejmě nás čeká ještě spousta práce a oblasti, kde je to často velmi těžké. Právě proto je pro mě důležité vytvořit našim zaměstnancům co nejlepší rámcové podmínky. Počínaje infrastrukturou kasáren, přes osobní vybavení až po moderní výzbroj. „Jsme na správné cestě ,“ řekla sebevědomě ministryně obrany Klaudia Tannerová.
personál
Výcvik na kádrové vojáky zahájilo 800 mladých lidí, z toho přes 500 s cílem stát se profesionálními poddůstojníky. To odpovídá zdvojnásobení počtu předchozích let. S přidáním přes 600 civilních zaměstnanců bylo dosaženo nárůstu o více než 30 procent oproti předchozím letům. Dobrovolnou vojenskou službu v roce 2024 využilo 250 žen; Z toho 150 je stále v provozu.
Domácí operace
V rámci nasazení/migrace bezpečnostní policie bylo nasazeno v průměru 604 vojáků, kteří odpracovali celkem 203 548 člověkodnů. Do ostrahy kritické infrastruktury ve Vídni bylo nasazeno v průměru 138 vojáků – 46 506 osobodnů. Celkem federální armáda poskytla asi 250 000 člověkodnů, zadržela asi 3 200 cizinců hledajících pomoc a asi 30 pašeráků. Je třeba vyzdvihnout prodloužení ostrahy kritické infrastruktury ve Vídni, která v současnosti zaměstnává přibližně 120 osob, do konce ledna 2025. Kromě toho bylo poskytnuto přibližně 26 000 osobodnů v rámci asistenčních operací/pomoci při katastrofách; těžce zapojený do povodňové katastrofy v Dolním Rakousku .
Zahraniční zakázky
V zahraničí je v současnosti nasazeno téměř 640 vojáků v 17 misích ; včetně 30 žen. Nejsilnější kontingenty jsou v Kosovu s KFOR 186, v Bosně a Hercegovině s EUFOR 242 a v Libanonu s UNIFIL 170. Kromě toho bylo přibližně 500 vojáků vycvičeno a připraveno k nasazení v rámci bojové skupiny EU 2025 atd. 100 bylo udržováno připraveno jako posily pro operace na Balkáně. Zvláštností bylo vyslání krizových podpůrných týmů na Blízký východ, především členů loveckého velitelství, na podporu ministerstva zahraničí/rakouských ambasád na místě.
Letectvo
Letectvo nalétalo přes 14 800 letových hodin. Operace zabezpečení vzdušného prostoru pro Světové ekonomické fórum v Davosu a AIRPOWER24 byly vrcholy leteckých operací. Z asistenčních misí stojí za zmínku hašení lesních požárů v Hinterwildalpen s 95 letovými hodinami a podpora při povodňové katastrofě v Dolním Rakousku se 155 letovými hodinami. V rámci modernizace vrtulníkového parku přistál v Rakousku šestý (z 36) AW169 „Lion“. Přeškolování provozních pilotů „Allouette“ III na letoun AW169 probíhá podle plánu.
Veřejné zakázky
Hlavními velkými projekty v roce 2024 bylo zahájení expanze vozového parku (172 nákladních a vyprošťovacích vozů) s objemem zakázek 190 milionů eur a dále modernizace různých simulačních a řídicích podpůrných systémů v celkové výši téměř 300 milionů eur.
Infrastruktura
V uplynulém kalendářním roce 2024 přiteklo do infrastrukturních investic, údržby, nájmů a provozu zhruba 342 milionů eur. Realizováno bylo kolem 700 velkých projektů i četné drobné stavební projekty a individuální projekty. Přibližně polovina projektů přímo souvisí s „Mission Forward“. Druhá část se týká například neodkladných opravných opatření, generálních rekonstrukcí, úředních požadavků a technických požadavků. Další rozpočty byly použity pro soběstačnost a dostupnost.
Těžební služba
V 962 misích odminovací služba obnovila a zneškodnila kolem 40 tun válečného materiálu. Z toho bylo asi 100 kilogramů odebráno z rakouských jezer během sedmi potápěčských misí.
Kybernetická obrana
Významným technologickým pokrokem byla modernizace komunikace zavedením „taktické komunikační sítě“ (TCN) až na podnikovou úroveň a také další propojování senzorů a zbraňových systémů pro zajištění nasazení napříč doménami. Postupující digitalizace zvyšuje útočnou plochu, takže je třeba zlepšit i ochranu a odolnost. To je zaručeno na jedné straně využíváním nejmodernějších bezpečnostních složek a na straně druhé kvalifikovaným vojenským i civilním odborným personálem, který neustále rozvíjí své dovednosti. Účast na různých kybernetických cvičeních, jako je „Locked Shields 24“, největší kybernetické cvičení na světě, ale i mezinárodní spolupráce, např. s „National Guard Vermont“ (USA) nebo v síti DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko), zvýšit kompetence kybernetických odborníků.