Bitva o Kursk. Nastává zvrat? Odpovídá expert z rakouského Bundesheeru
Boje v Kursku se chýlí ke konci. Zatímco ruské jednotky zesilují ofenzivu, ukrajinské jednotky se snaží spořádaně stáhnout k hranici. Jaký taktický vývoj vedl k této situaci? Jakou roli sehrály ruské drony a klouzavé bomby? A jaké geopolitické důsledky by z toho mohly vyplývat? Plukovník Markus Reisner poskytuje odpovědi.
Jaká je současná situace v Kursku?
Téměř před měsícem se Rusům podařilo ovládnout nejdůležitější ukrajinskou zásobovací linku v Kurské kapse pomocí FPV dronů s dlouhým dosahem. To vedlo k výraznému přerušení dodávek do města Sudja, centrálního logistického distribučního bodu Ukrajinců. Minulý týden začaly ruské boční útoky, které už Ukrajinci nedokázali zadržet.
Kursk nepředstavuje pro Ukrajinu rozhodující bitvu jako Waterloo 1815 pro Napoleona Srovnání s německou ardenskou ofenzívou v prosinci 1944 je zřejmé: tehdy, stejně jako nyní, byly cíle příliš ambiciózní a přes nasazení bojeschopných jednotek se jich nepodařilo dosáhnout. Přesto se Ukrajině dařilo vázat ruské síly v oblasti Kurska na měsíce – i když s těžkými ztrátami na obou stranách.
Budou ukrajinští vojáci obklíčeni?
Povodí je ohraničeno několika vodními plochami směrem k ruským hranicím. Rusové se nyní snaží zničit poslední neporušené mosty nebo provizorní mosty postavené ukrajinskými sapéry, aby Ukrajincům odřízli ústupovou cestu. Jakmile se síly shromáždí před mosty, Rusové použijí dělostřelectvo, klouzavé bomby nebo FPV drony. Ukrajinští vojáci, kteří přežijí tyto útoky, se musí buď vzdát, nebo se pokusit o útěk pěšky.
Je evidentní, že ukrajinští vojáci ustupují v malých konvojích – jasné znamení všeobecného rozkazu ke stažení. Tam, kde se vozidla již nemohou pohybovat vpřed, vojáci vystupují a po malých skupinách se snaží dostat k hranici – vždy pod dohledem ruských dronů. Teď jde hlavně o to, vyváznout z kotle co nejvíce nezraněn a zachránit si vlastní život.
Byly činy severokorejských vojáků rozhodující?
Severokorejští vojáci byli před několika týdny po těžkých ztrátách dočasně staženi z fronty. V současnosti jsou nasazeny především ruské jednotky. Severozápadně od Sudji útočí ruská 106. výsadková divize a části 76. výsadkové divize. Ukrajinské hranice překročili u Novenke. Jihozápadně od Sudja postupuje několik ruských námořních brigád a pluků přímo k Sudji.
Jaké faktory vedly k ruskému postupu?
- Nedostatek vzdušné převahy na Ukrajině: V posledních měsících se Ukrajincům prakticky nikdy nepodařilo získat ani omezenou vzdušnou převahu. Přestože byly ruské bezpilotní letouny opakovaně sestřelovány, ruský průzkum poskytoval denní cíle pro plachtivé bombardování a dělostřelecké útoky prováděné z bezpečné vzdálenosti.
- Cílené ruské útoky: Zvláště závažné byly ruské útoky na boky a ruský postup plynovodem kilometry za ukrajinskými pozicemi.
Jaké byly záměry Ukrajiny s tímto krokem?
- Co možná nejhlubší průnik na ruské území, ideálně až k ruské jaderné elektrárně v Kursku, abychom měli vyjednávání.
- Reliéf těžce zmítané fronty na Donbasu. Rusové odtud měli jednotky stáhnout. Přesto tam ruský tlak zůstával neutuchající.
- Ruská ostuda, kdy se na ruském území bojovalo poprvé od druhé světové války.
Zásadní bude, zda se ukrajinské jednotky dokážou spořádaně stáhnout a být zachyceny vlastními jednotkami. Pokud se to nepodaří, Rusové by mohli postupovat dále, dokud nenarazí na stabilní obrannou linii. Největším rizikovým faktorem zůstává vypuknutí chaosu nebo paniky – scénář, který zasáhl ruské jednotky poblíž Charkova v roce 2022.
Přeorientuje Rusko po úspěchu v Kursku své cíle?
Strategickým cílem Ruska je eliminovat jakoukoli hrozbu pro Moskvu ze strany západních zbraňových systémů dlouhého doletu. K tomu musí kontrolovat celou oblast východně od Dněpru – buď přímo, nebo přes demilitarizovanou zónu, ideálně monitorovanou čínskými mírovými jednotkami. Zhroucení Kurské fronty umožňuje Rusku soustředit své síly do jiných strategických sektorů.
Další vývoj závisí do značné míry na západní podpoře Ukrajině. Pokud to oslabí – jako je tomu v současnosti – Putin své cíle dále rozšíří. Po úplném obsazení čtyř sporných oblastí by dalším cílem mohl být postup přes Dněpr do Podněstří a dobytí Oděsy. Ukrajina je odhodlána tomu zabránit, ale v současnosti je hybnou silou Rusko.
Jak nedostatek americké pomoci ovlivňuje ukrajinské válčení?
USA poskytují Ukrajině cenná zpravodajská data prostřednictvím svých senzorů ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance). Patří mezi ně satelity, specializované průzkumné letouny a další senzory, které identifikují ruská velitelská stanoviště, rušičky, protiletadlové pozice nebo přesuny vojsk. Na základě těchto údajů byli Ukrajinci schopni provádět přesné útoky.
Pokud tyto zpravodajské údaje nebudou k dispozici, bude Ukrajina fakticky slepá. Historie ukazuje, že armády, které ztratí zásadní podporu v tak kritické fázi své války, jsou často odsouzeny k záhubě. Vzpomeňte si na bitvy na Isonzo a Piave v první světové válce. Roky bojů tam skončily náhlým kolapsem fronty – a rozpadem rakousko-uherské monarchie.
Tragédií současné situace je, že nejdůležitější spojenec Ukrajiny – Spojené státy – se k ní v rozhodující chvíli obrací zády.