Vojenský fond solidarity pomáhá již deset let
Vojenský fond solidarity, společný projekt Ministerstva obrany a Charity Česká republika, vznikl přesně před 10 lety. Za tu dobu pomohl 113 rodinám. Aktivita fondu v loňském roce výrazně vzrostla – podpořil 55 vojáků, jejich nejbližších i válečných veteránů, kterým rozdělil téměř 8 milionů korun. Dalších 660 tisíc korun věnoval v roce 2024 sirotkům, aby jejich vánoční svátky byly radostnější.
„Vojenský fond solidarity není jen o číslech a financích. Je to projekt, který ukazuje, že vojáci drží spolu. Je o pomoci, která přichází, když je to nejvíc potřeba. Je o důvěře, o tom, že když padneš, vždy tu bude někdo, kdo tě zvedne,“ říká plukovník Robert Speychal, předseda výboru Vojenského fondu solidarity a ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany.
Fond prošel v roce 2023 zásadní proměnou: Už dávno nejde jen o krizovou pomoc ve výjimečných situacích. Dnes představuje funkční systém, který reflektuje potřeby vojenské komunity a pružně na ně reaguje: „Rozšířili jsme okruh těch, kterým můžeme pomoci – kromě vojáků a jejich rodin nyní projekt podporuje také válečné veterány a vojáky z povolání do pěti let po jejich odchodu z aktivní služby,“ říká Speychal.
Vojenský fond solidarity také vytvořil strukturovanou nabídku pomoci s novými programy, které jasně specifikují, komu a jak může projekt pomoci. Program „Překlenutí“ pomáhá rodinám vyrovnat se s náhlými životními změnami, například po ztrátě živitele. „Zdravotní péče“ pokrývá náklady na léčbu, která není hrazena pojišťovnami a například podporuje dlouhodobou rehabilitaci vojáků i jejich rodinných příslušníků. Program „Výbava“ přispívá na speciální zdravotní či kompenzační pomůcky, úpravy domácnosti nebo nutné technické vybavení pro rodiny v těžké situaci. „Podpora nezaopatřených dětí“ pak umožňuje dětem, kterým zemřel jeden z rodičů, studovat a rozvíjet svůj talent.
„Aby se pomoc dostala tam, kde je třeba, proběhly změny i v organizaci samotného fondu,“ dokládá Speychal. Zefektivnil se například proces podávání a schvalování žádostí, zintenzivnila se spolupráce s vrchními praporčíky a kaplany. Klíčovou roli v poskytování pomoc dnes hrají především kontaktní pracovníci Agentury pro podporu válečných veteránů a odborníci na sociální problematiku z odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO, kam tento projekt spadá.
„Každá žádost je řešena individuálně s důrazem na potřeby žadatele. Fond se navíc nesoustředí jen na řešení důsledků, ale v mnoha případech se snaží odstraňovat i samotné příčiny obtížných situací. Díky tomu má pomoc dlouhodobější efekt,“ upozorňuje plukovník Robert Speychal.
Výrazný nárůst pomoci v roce 2024
Od března 2015 do konce prosince 2024 pomohl projekt Vojenského fondu solidarity 113 rodinám částkou v celkové výši 26,5 milionu korun. Hodnota darů od založení postupně stoupá – v roce 2015 to bylo 1,5 milionu korun, vloni přes 12 milionů korun. Nejvíce přispěli lidé do Vojenského fondu solidarity v roce 2018 – celkem 13,735 milionů korun. Nárůst tehdy souvisel s tragickou událostí, kdy v Afghánistánu zahynuli tři čeští vojáci.
Výrazný přírůstek pomoci je patrný mezi roky 2023 a 2024. Zatímco v roce 2023 fond pomohl ve 13 případech, v roce 2024 to bylo už 55. Rok 2024 je tak z tohoto pohledu nejúspěšnější v celé historii Vojenského fondu solidarity: podpořil jen o zlomek méně klientů než v uplynulých deseti letech dohromady.
„Deset let znamená nejen bilancování, ale především pohled do budoucnosti. Projekt Vojenského fondu solidarity je důkazem, že skutečná síla nespočívá v jen moderní technice nebo výcviku, ale také v soudržnosti a podpoře, kterou si vojáci dokážou navzájem poskytnout. Tento projekt se stal mostem mezi těmi, kdo potřebují pomoc, a těmi, kdo ji dokážou nabídnout. Sama mám tu čest jej dlouhodobě podporovat a vidět, jak se rozvíjí a jaký dopad má na životy těch, kterým pomáhá. Přeji Vojenskému fondu solidarity, aby dál rostl, aby nikdy neztratil svou podstatu a aby i v dalších letech přinášel naději tam, kde je nejvíce potřeba,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.