Ministři obrany v Bruselu jednali o další podpoře Ukrajiny
Ministři obrany zemí tzv. Koalice ochotných i Kontaktní skupina pro podporu Ukrajiny (UDCG) ve čtvrtek a v pátek v Bruselu probrali další podporu Ukrajiny. Zatímco Koalice ochotných se zabývá především otázkou případného vojenského působení na Ukrajině, pokud by bylo dojednáno příměří či mír, UDCG řeší aktuální urgentní potřeby Ukrajiny v oblasti podpory ozbrojených sil Ukrajiny. A to včetně dodávek dělostřelecké munice, na které se soustředí česká muniční iniciativa. Českou republiku na obou jednáních zastupovala ministryně obrany Jana Černochová, součástí delegace byl i náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.
Koalice ochotných pod vedením Velké Británie a Francie v uplynulých týdnech jednala v různých formátech na politické i vojenské úrovni, jednání ministrů obrany se ale uskutečnilo poprvé. V sídle NATO v Bruselu se sešli představitelé ministerstev obrany ze tří desítek zemí. „Čím více účastníků Koalice ochotných bude mít, tím silnější vzkaz pro Rusko, ale i USA a Ukrajinu vyšleme,“ poznamenala ministryně obrany Černochová.
Účastníci jednání vyjádřili připravenost a odhodlání dál Ukrajinu podporovat. Ohledně případného nasazení sil nyní probíhá vojenské plánování. Černochová na setkání zdůraznila, že pro jakákoli další rozhodnutí ohledně možného vyslání českých vojáků musí být jasněji jak o konkrétních podmínkách příměří, tak i o dalších faktorech, například o rozsahu zapojení dalších států.
Jakékoli eventuální nasazení sil by podle ní mělo přinést primárně praktický přínos pro Ukrajinu a pomoci jí obnovovat a rozvíjet její vlastní obranné kapacity. „Klíčovým prvkem odstrašení vůči budoucímu ruskému útoku bude totiž silná a plně vyzbrojená Ukrajina,“ uvedla. Na čtvrteční jednání dnes navázala Kontaktní skupina pro podporu Ukrajiny (Ukraine Defence Contact Group – UDCG), kterou organizuje Německo a Velká Británie. Cílem zasedání tradičně bylo prodiskutovat urgentní potřeby Ukrajiny a další kroky při podpoře ozbrojených sil Ukrajiny v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
„Náš společný cíl je jasný – dostat Ukrajinu do co nejlepší pozice pro vyjednávání o míru. Ruské úmysly jsou též zjevné – prodlužovat boj a získat co nejvíce území. Navyšováním podpory Ukrajině proto válku neprodlužujeme, právě naopak,“ řekla ministryně Černochová.
Spojence informovala o probíhajících dodávkách dělostřelecké munice v rámci české muniční iniciativy a požádala je o další podporu. Financování české muniční iniciativy je nyní zajištěno do podzimu. Loni Ukrajina díky muniční iniciativě dostala 1,5 milionu dělostřeleckých nábojů, z toho třetina byla ráže 155 mm. Za letošek muniční iniciativa zajistila přes 400 tisíc kusů velkorážových nábojů, v tomto úsilí bude i nadále pokračovat. Muniční iniciativa byla i jedním z témat čtvrtečního bilaterálního jednání ministryně Černochové s jejím belgickým protějškem Theo Franckenem. Belgický ministr projevil zájem o posílení spolupráce v oblasti obrany a průmyslu. Na setkání obdržel pozvání k návštěvě brněnského veletrhu IDET a na bilaterální jednání v ČR.
Na okraj pátečního zasedání proběhl podpis memoranda o vzniku nové schopnostní koalice k elektronickému boji, do které se zapojují téměř dvě desítky zemí. Jejím cílem je zlepšit schopnosti Ukrajiny i zemí NATO v této oblasti. Členské země chtějí spolupracovat třeba při společném pořizování a testování systémů, při zajištění účinného vybavení pro Ukrajinu nebo při výcviku a vzdělávání.