Ukrajinští zdravotníci absolvují výcvik první pomoci organizovaný NATO a Rumunskem
Kolem 200 ukrajinských zdravotníků absolvovalo výcvik NATO, který pomůže ukrajinskému zdravotnickému systému vyrovnat se s ničivým dopadem ruské války. Aktivita byla organizována společně Rumunskem a Euroatlantickým koordinačním střediskem reakce na katastrofy NATO (EADRCC) a financována šesti spojenci.
Účastníky jsou záchranáři z různých ukrajinských agentur, Národní gardy, Národní policie, Státní pohotovostní služby, Státní pohraniční stráže a také zdravotnických jednotek Ministerstva vnitra. Podílejí se na záchranných operacích a poskytují kritické lékařské služby civilistům během ruských raketových a dělostřeleckých úderů.
Výcvik byl zahájen na základě žádosti Ukrajiny o pomoc NATO s cílem pomoci jejímu zdravotnickému systému, který je pod tlakem konfliktu a přetrvávajících dopadů pandemie COVID-19. „Tento projekt již pomáhá Ukrajincům získat lepší lékařskou péči a z dlouhodobého hlediska zvýší odolnost Ukrajiny. Je to ukázkový příklad toho, čeho lze dosáhnout, když spojenci spojí své síly a nasměrují svou solidaritu a zdroje prostřednictvím NATO,“ řekl Tom Goffus, náměstek generálního tajemníka NATO pro operace. Ocenil Rumunsko za jeho neochvějnou podporu tomuto projektu a vyjádřil vděčnost spojencům, jejichž dary to umožnily.
Implementaci programu řídilo NATO EADRCC a náklady – 442 701 EUR – byly hrazeny z darů České republiky, Itálie, Nizozemska, Slovenska, Spojeného království a Spojených států amerických. Výcvikové kurzy a praktické zkušenosti nabídlo rumunské ministerstvo pro mimořádné situace a projekt podpořila také Mezinárodní organizace pro migraci v zemi. Rumunsko také hostilo aktivity v Oradea a Targu Mures.