Vojákem na zkoušku. Strakoničtí protiletadlovci lákají zájemce
Víte, co obnáší služba operátora protiletadlového kompletu nebo armádního spojaře? Chcete se svézt vojenským pásákem nebo se naučit, jak zneškodnit protivníka pomocí hmatů a chvatů vojenského bojového umění? Tuto jedinečnou příležitost nabízí 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích v pátek 11. října. Zájemci se ale musí na akci předem přihlásit, a sice nejpozději do 30. srpna.
Akce nazvaná Vojákem na zkoušku je určena lidem, kteří zvažují službu v Armádě ČR nebo aktivní záloze. Zcela nezávazně si mohou vyzkoušet, co vojenská služba obnáší. „Pod dohledem našich instruktorů si vyzkoušejí nejen základní vševojskové dovednosti, které musí ovládat každý voják, ale nahlédnou i pod pokličku specifických činností, které se učí příslušníci vojska pozemní protivzdušné obrany,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.
Jak připravit zbraň k boji
Civilisté se tak u protiletadlového pluku ve Strakonicích seznámí s radiolokační technikou a raketovými systémy, se kterými vojáci chrání vzdušný prostor ČR. Pomocí radaru si zkusí rozpoznat a zachytit nepřátelské letadlo, na trenažéru protiletadlového kompletu jej pak budou cvičně sestřelovat. Rovněž si vyzkoušejí, jak se přenosný protiletadlový komplet připravuje k bojové akci, manipulovat budou i s jeřábem, kterým se nabíjejí rakety na odpalovací zařízení.
Nová moderní technika
Nevšední akci, při které si lidé na vlastní kůži vyzkoušejí, co obnáší služba vojáka, organizuje strakonický útvar již poosmé. Součástí letošního programu bude i jedna novinka, a sice představení zbrusu nové techniky, kterou strakoničtí vojáci převzali do výzbroje teprve před několika měsíci. „Přihlášeným zájemcům z řad civilní veřejnosti představíme kolové obrněné vozidlo spojovací TITUS. Dozvědí se i více informací o odbornosti a profesi spojařů, kteří rovněž nacházejí uplatnění u protiletadlového raketového vojska,“ doplnil major Jindřich Velek, který u strakonického útvaru zastává pozici náčelníka oddělení komunikačních a informačních systémů.
Prověření fyzičky
Jednodenní akce důkladně prověří i fyzičku účastníků. Ti budou nacvičovat třeba bojové drily a boj zblízka. Přesto se civilisté nemusejí ničeho obávat. Smyslem akce není účastníky ani fyzicky zničit, ani psychicky znejistit. Potvrdil to i Vítek Boldiš, který se akce zúčastnil vloni. „Před akcí jsem se trochu bál. Čekal jsem, že tu budeme stát jen v pozoru a vojáci na nás budou křičet. Ve finále jsem tu poznal strašně fajn lidi, kteří se nám prostě jen snažili ukázat, co obnáší jejich práce,“ zavzpomínal na akci student z Prahy.
Akce se mohou zúčastnit lidé starší 18 let, kteří nejpozději do 30. srpna zašlou přihlášku na e-mail: tid25plrp@army.cz. Další informace, včetně formuláře přihlášky, jsou k dispozici na webových stránkách strakonického útvaru https://25plrp.army.cz.