Fotoreportáž: Kbelští záchranáři předvedli své umění v horském masivu

Vysoké nadmořské výšky, proměnlivé počasí, řídký vzduch a omezené přistávací plochy. Intenzivní pětidenní cvičení Squadron Exchange v polském Zakopane bylo zaměřené na simulované situace v náročném horském prostředí. Letečtí záchranáři z 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely si vyměňovali zkušenosti s polskými kolegy.

„Členitý terén je pro posádky extrémní výzvou a zkušeností, kterou mohou využít kdykoliv při záchraně osob. Výcvik byl zaměřen na výběr ploch pro přistání, zvládnutí přistávání ve vysokých nadmořských výškách, v omezených prostorech a záchraně osob uvíznutých na skalách. Každá změna počasí komplikuje záchranu, piloti musí být připraveni vyhodnotit situaci včas a rychle s posádkou reagovat,“ uvádí velitel cvičení pilot major Antonín Petrů.

Významnou součástí cvičení byla i výměna zkušeností s členy Tatranské dobrovolné záchranné služby TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkow), kteří jsou experty na záchranné operace v drsných horských podmínkách. Polská posádka a záchranáři využívají pro záchranné práce stejný typ vrtulníku W-3A Sokol, což velmi usnadňuje společný výcvik a sdílení zkušeností v oblasti postupů a techniky záchranných prací.

„Spolupráce s Armádou České republiky byla vynikající. Vzájemně jsme si předali zkušenosti a vyzkoušeli si mnoho možností záchrany osob v nehostinných podmínkách. Ve zkratce bych řekl, že hory byly chvíli naše,“ poznamenal vedoucí výcviku TOPR Andrzej Marasek.

Záchranné operace v extrémních podmínkách zahrnují zvládnutí složitých manévrů a koordinaci mezi posádkou a záchrannými týmy na zemi. „Například evakuaci zraněných ze skalních masivů nebo z hlubokých roklí jsme prováděli pomocí jeřábu, který jde odvinout až na 90 metrů. Při této záchraně je klíčová spolupráce s palubním technikem, protože jedině ten má kompletní přehled o tom, co se děje dole, a předává informace dál posádce. Cvičení bylo navrženo tak, aby připravilo posádky na tyto náročné situace a zlepšilo jejich schopnost rychle se přizpůsobit,“ uzavírá major Antonín Petrů.


  • Cvičení SQUADRON EXCHANGE se konalo letos poprvé a zúčastnilo se ho celkem 12 příslušníků z řad pilotů, palubních a pozemních techniků včetně leteckých záchranářů z 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely.