Ostrava ocenila druhoválečného veterána plukovníka Jana Ihnatíka


V Kulturním domě Poklad v Ostravě se uskutečnilo slavnostní ocenění druhoválečného veterána, příslušníka 1. československého armádního sboru v SSSR a přímého účastníka Dukelské i Jaselské operace plukovníka Jana Ihnatíka, který letos v březnu oslavil neuvěřitelných 102 let.

Pamětní medaile ministra obrany Slovenské republiky 3. stupně a Pamětní medaili k 80. výročí Slovenského národního povstání a skončení 2. světové války mu byly předány z rukou prezidenta České a Slovenské obce dělostřelecké plukovníkem ve výslužbě Jozefem Kaveckým.

Plukovník Ihnatík byl velitelem dělostřelecké baterie. Dva a půl roku prožil také v gulagu u města Uchta.

Společného setkání se zúčastnil také ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek a brigádní generál ve výslužbě Ján Kožiak.

Součástí slavnostního aktu bylo také předání listiny profesního životopisu služby a galerie raketového vojska a dělostřelectva jehož součástí je právě plukovník Ihnatík.

Životopis válečného veterána plukovníka Jana Ihnatíka

Jan Ihnatík se narodil 1. března 1922 v obci Poroškovo, v Perečinském rajonu na Podkarpatské Rusi. Necelý rok po maďarské okupaci jeho rodného kraje se v květnu 1940 společně s dvěma přáteli rozhodl utéct do Sovětského svazu. Krátce po překonání hranic je však zadržela sovětská pohraniční hlídka. Jan Ihnatík pak prošel sběrným táborem ve Skolje, věznicí ve Stryji, v Umani a Starobělsku, kde ho za ilegální přechod hranic odsoudili ke třem rokům v nápravně pracovních táborech. Následně ho deportovali do gulagu u města Uchta, ležícího stovky kilometrů severně od Moskvy. Přestože podmínky musely být drastické, Jan Ihnatík si ve svých vzpomínkách na poměry v gulagu nestěžuje. Po několika měsících ho vedení tábora umístilo jako výpomocnou sílu v nedalekém učňovském řemeslném středisku, kde měl větší příděly potravin. Propuštěn byl v roce 1943, kdy se přihlásil do nově vzniklých československých vojenských jednotek v SSSR. S dělostřelectvem pak prošel slavnými boji o Kyjev, Bílou Cerekev a Dukelský průsmyk. Jako velitel dělostřelecké baterie vedl své muže v bojích u Jasla, Liptovského Mikuláše a na území Čech. Během války byl 3 krát raněn, ale vždy se dokázal vrátit. Když po válce zjistil, jaké poměry panují na Podkarpatské Rusi, raději se vrátil do Čech, kde vstoupil zpět do armády. V Československé armádě pak zůstal až do penze. Dnes žije se svou manželkou v Ostravě. Plukovník Ihnatík byl také dlouholetým předsedou Československé obce legionářské, jednoty Havířov.