OBRAZEM: Vojáci si vyzkoušeli projektové dny. Zájem veřejnosti byl enormní


Přiblížit žákům hlavní témata ,,Přípravy občanů k obraně státu“ (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Krajské vojenského velitelství Ostrava společně s 53. plukem průzkumu a elektronického boje v Opavě a 71. mechanizovaným praporem v Hranicích na Moravě připravily pro žáky interaktivní program v podobě workshopu. Během teoretické části, která probíhala v kinosále, vojáci seznámili žáky například s úkoly Armády České republiky, s působením v zahraničních operacích nebo v mezinárodních organizacích, s krizovými situacemi, ale také se základními pojmy, jakými jsou branná povinnost, záloha ozbrojených sil nebo odvody.

Ve venkovních prostorech škol se současně konala prezentace vševojskových činností vojáků prostřednictvím 11 stanovišť, kde si žáci získané informace mohli ihned vyzkoušet prakticky. Zástupy žáků včetně pedagogů byly vidět na všech místech, například při poskytování první pomoci, práci s mapou a buzolou, manipulaci se spojovacími prostředky nebo na stanovišti chemické přípravy, kde si žáci vyzkoušeli ochrannou masku a práci s přístroji chemiků.

Nechyběla ani ukázka bezpilotních průzkumných prostředků, techniky elektronického boje, dále například vozidel Titus, Tatra 815-7, Iveco, ukázka prezentace výstroje a vybavení vojáků včetně zbraní, ale také dynamická ukázka boje zblízka.

,,Zájem o projektové dny je enormní, ostravské velitelství eviduje ročně desítky žádostí jednotlivých škol o realizaci projektových dnů s Armádou České republiky. Projektové dny zpravidla realizujeme pro skupiny do 150 žáků. V Karviné i Opavě bylo cílem najít způsob, jak zapojit všechny žáky, tzn. dohromady přibližně 1400 dětí“, konstatoval ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Stěžejní témata POKOS jsou obsahem rámcových vzdělávacích programů, ze kterých školy čerpají, tvoří své školní vzdělávací programy a následně danou látku zahrnují do vyučovacího procesu. Kromě projektových dnů ve školách a na letních táborech ostravské velitelství realizuje také branně vědomostní soutěže a akreditovaný vzdělávací proces v oblasti POKOS pro pedagogy základních a středních škol Moravskoslezského kraje.

,,Během projektových dnů se žáci měli možnost také seznámit s působností vojenských jednotek svého kraje a současně získat podrobné informace o práci profesionálního vojáka, vojáka aktivní zálohy nebo studiu na Univerzitě obrany v Brně“, doplňuje plukovník Medek.

Text: kapitán Martin Ogořalek

Video: kapitán Jan Králiček

Foto: kapitán Jan Králiček a praporčík Tomáš Sova