Vojenská policie chtěla zvládnout rozvášněný dav. Ten použil i drony a kameny

Dvě stovky příslušníků české a slovenské Vojenské policie, armády, aktivní zálohy, ale i Policie ČR a Vězeňské služby ČR se před několika dny účastnily specializovaného kurzu k problematice zvládání davu (CRC – Crowd Riot Control). Vojenští policisté ho pořádají pravidelně už několik let a jeho výstupem jsou další nově certifikovaní školitelé, kteří tuto oblast učí u svých domovských jednotek.

Poradit si s rozvášněným davem bez plánovaného použití zbraní a munice musí umět každá vojenská i vojensko-policejní jednotka, tento typ výcviku proto není ojedinělý. Vojenští policisté jsou v této oblasti garantem a mimochodem CRC je jedním z hlavních úkolů, za který zodpovídají také v jejich současném nasazení v misi VP MSU KFOR v Kosovu.

Program, který zahrnoval prověrku instruktorů, výcvik jednotek i přípravu před výjezdem do mise Althea, obsahoval jak teoretickou, tak praktickou část. V ní na účastníky čekala řada modelových situací, s nimiž se mohou potkat. „Trénink zahrnoval témata jako taktika v městské zástavbě, práce se služebními psy, přesuny vrtulníky, překonávání barikád a zásahy v budovách či autobusech,“ říká nadporučík M. Č., velitel realizačního týmu cvičení.

Spolupráci s dalšími bezpečnostními složkami si pochvaluje. „Při společných výcvicích se seznámíme s novými postupy: kolegové z vězeňské služby například skvěle zvládají taktiku prohledávání, různé hmaty a chvaty, policisté zase umějí pracovat v menších skupinkách a jejich zásah je dynamičtější. Díky tomu, že pracujeme s jinými, než vojenskými, týmy, se také dokážeme rychleji přizpůsobit spolupráci s novými kolegy – což se nám právě v Kosovu s italskými karabiniéry hodí,“ dodává.

Zatímco někdy se tyto „pořádkové“ jednotky setkávají s mírumilovnými demonstranty, jindy se střetávají s rozlíceným davem, který neváhá použít výbušniny a další prostředky. „Nově třeba začali využívat drony, díky kterým získají informace o počtu jednotek, vybavení, slabých místech. Tyto prostředky také mohou výrazně ohrozit nasazení vrtulníku,“ upřesňuje.

Během kurzu tak účastníci museli reagovat na nástřel, výbuch a další nejen čistě policejní prvky. „Připraven byl zákrok v autobusu nebo budově a otevřené prostranství s barikádou, hasicími vozidly i vozidly s radlicí, nasazen byl právě i vrtulník pro zasazení jednotek, psovodi se psy. Právě psi jsou velkými pomocníky v případě, kdy je potřeba prchajícího agresora dostihnout – zatímco voják v plném kompletu to nedokáže, pes si s tímto úkolem hravě poradí,“ líčí nadporučík M. Č.

Jednou z klíčových modelových situací bylo také kladení pasivního odporu, které je běžné právě při demonstracích. „Demonstranti blokují budovy nebo komunikace tím, že si sednou nebo lehnou, aniž by aktivně vzdorovali,“ popisuje. Řešení takové situace vyžaduje podle něj zcela jiný přístup než při zásahu proti agresivnímu davu. „Je potřeba oddělit aktivní osoby od pasivních, a zajistit klidnou a bezpečnou práci družstvu, které ty pasivní postupně odvádí či odnáší na sběrné místo. Součástí je samozřejmě prohlídka na zbraň a případné nasazení pout,“ dodává.

Kurz CRC připravil účastníky na zvládání různorodých situací a zdokonalil jejich schopnosti čelit výzvám v náročných podmínkách. Po absolvování obdrželi úspěšní účastníci certifikáty, které potvrzují jejich způsobilost vykonávat roli instruktorů CRC.

„Lze konstatovat, že kurz CRC byl příkladem efektivní spolupráce mezi složkami s různými kompetencemi a zázemím. Díky účasti mnoha různorodých subjektů získal tento výcvik širší rozměr, který reflektuje současné potřeby v oblasti bezpečnosti a obrany,“ uvedl hlavní instruktor CRC Vojenské policie praporčík Vlastimil Šubert.