Bezpečnost musí být pro Evropu prioritou, říká Polsko
Skupina pěti je formát, který doplňuje naše vztahy v rámci Evropské unie a NATO. Jsme tu, abychom lépe koordinovali určité akce. Nacházíme se ve chvíli, kdy Ukrajina nutně potřebuje naši podporu, a uvědomujeme si, že válečné vyčerpání má dopad na naše společnosti, zejména na ukrajinskou společnost. Toto velké úsilí, které Ukrajinci vyvíjejí více než tisíc dní v boji za svou svobodu, ale také za bezpečnost v Evropě, musí pokračovat. (…) Tento formát byl vybudován kolem těch evropských států, které nabízejí nejvíce pomoci a nesou velké výdaje na bezpečnost a obranu, plní řadu spojeneckých plánů a závazků. Evropa musí ukázat svou sílu. Evropa může být opět majákem pro svět, ale musí jasně říci „Bezpečnost je prioritou číslo jedna“ – řekl vicepremiér Władysław Kosiniak – Kamysz po setkání formátu Group of Five.
V Helenówě u Varšavy se uskutečnilo setkání místopředsedy vlády – ministra národní obrany Władysława Kosiniaka Kamysze a ministrů obrany Německa, Velké Británie, Francie a Itálie. K jednání, které se konalo ve formátu Group of Five, se prostřednictvím videokonference připojil také ministr obrany Ukrajiny.
Akce začala bilaterálním jednáním ministrů obrany Polska a Francie. Po formálním pozdravu delegací zahájili účastníci diskuse ve formátu Group of Five. Mezi diskutovaná témata patřila koordinace budování spojeneckého bezpečnostního systému, vojenská pomoc Ukrajině, spolupráce obranného průmyslu a zvyšování výdajů na obranu.
– Naše první zasedání jsme zahájili videokonferencí s ukrajinským ministrem obrany Umerovem. Potvrdili jsme naši spojeneckou podporu Ukrajině, odhodlání pro dary a výcvik ukrajinských vojáků. Hlavním bodem dnešní diskuse však byl rozvoj výrobních kapacit mezi Evropou a Ukrajinou, mezi našimi firmami a ukrajinskými firmami. (…). Znovu potvrzujeme naše alianční závazky vůči sobě navzájem a naše transatlantické vztahy s našimi partnery ve Spojených státech. Koordinace těchto akcí, zaměřených nejen na podporu Ukrajiny, rozvoj obranného průmyslu a evropsko-ukrajinských vztahů, ale také zvýšení našeho obranného potenciálu, je pro nás velmi důležitá. To bylo téma druhé části našeho setkání – zvyšování obranného potenciálu, připravenost našich sil a našich jednotek. Probrali jsme společné manévry. Tuto iniciativu jsme přijali. Myslím si, že tyto společné manévry a cvičení proběhnou v roce 2026, přirozeně s velkou úlohou NATO, protože bez nich nelze nic podniknout.
– řekl po schůzce polský ministr obrany.
Diskuse spojenců se soustředila na posílení stávající spolupráce v kontextu existujících bezpečnostních výzev v Evropě, zejména na podporu Ukrajiny bránící se proti ruské agresi.
Místopředseda vlády W. Kosiniak – Kamysz upozornil na nutnost rozšíření evropského obranného průmyslu.
– Jsem rád, že v tomto formátu můžeme pracovat ve prospěch celé Evropské unie. Obranný průmysl může být základem nového vztahu mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Obranná politika a průmyslová politika mohou být základem ještě pevnějších vztahů, které dnes potřebujeme. (…). Rok 2025 musí být rokem expanze obranného průmyslu v Evropě. Prioritami se musí stát standardizace výroby, mírnější regulace a odstraňování byrokratických překážek. Evropa musí ukázat jednotu nejen slovy, ale také činy, které zvýší bezpečnost jejích občanů, všech Evropanů – těch svobodných a demokratických států, které mají skvělou historii a mohou mít ještě větší budoucnost.
– řekl místopředseda vlády.
>>> GALERIE – Setkání pěti ministrů obrany v Helenówě
***
Setkání Skupiny pěti se konalo mezi zeměmi NATO, které mají nejvyšší výdaje na obranu. Jde o pokračování dialogu, který začal během předchozího setkání v listopadu loňského roku v Berlíně.
***
Společné prohlášení skupiny pěti ministrů obrany Helenów, Polsko, 13. ledna 2025
Podporujte Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba, posilováním obranně-průmyslové spolupráce Znovu opakujeme naši neochvějnou podporu Ukrajině v jejím právu na sebeobranu s cílem čelit ruské agresi a dosáhnout spravedlivého a trvalého míru v souladu s mezinárodním právem. jak dlouho bude potřeba.
Kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny a skupina Associated National Armaments Directors (NAD) pro nás budou i nadále důležitým fórem pro oznamování a dodávání vojenského materiálu pro Ukrajinu. Prostřednictvím International Capability Coalitions spolupracující s nově instalovaným NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU) v úzké koordinaci s EU Military Assistance Mission Ukraine (EUMAM) se můžeme zaměřit na poskytování schopností Ukrajině, které nejen splňují jejich aktuální potřeby. , ale také zvyšuje interoperabilitu.
Podobně, pokud jde o podporu Ukrajiny, zavazujeme se k rostoucí koordinaci mezi specializovanými strukturami NATO (NSATU, Společné analytické centrum pro výcvik a vzdělávání), EU (EUMAM) a UDCG (koalice schopností), abychom vytvořili plodnou synergii v dodací podmínky, školení a doktrína.
Zdůrazňujeme, že silný evropský obranný průmysl a dodavatelské řetězce budou tvořit zásadní součást odstrašení. Povzbuzujeme náš domácí průmyslový sektor, aby spolupracoval, angažoval se a spolupracoval s ukrajinským obranným průmyslem za účelem vytváření synergií a zlepšování standardů a výroby, které jsou zásadní pro umožnění jejich sebeobrany a přispívají k míru a stabilitě v Evropě. Předpokládáme opatření, jako jsou průmyslové výměny informací a společné podniky zaměřené na posílení ukrajinského obranného průmyslu, na podporu standardizace, interoperability a na zamezení duplicitě. Tento proces bude inkluzivní a otevřený pro partnery, aby se připojili k vlastnímu obrannému průmyslu nebo s finanční podporou. Budeme usilovat o hlubší obrannou spolupráci, abychom se poučili z ukrajinského boje za sebeobranu proti Rusku.
Posílení našich schopností odrazovat a bránit se proti Rusku Znovu zdůrazňujeme nejvyšší důležitost transatlantického svazku. Vzhledem ke zhoršenému bezpečnostnímu prostředí považujeme za nanejvýš důležité zaměřit se na naše společné úsilí o udržení Aliance a členských států v bezpečí. Dosáhneme toho prostřednictvím silnější kolektivní obrany v souladu s Koncepcí NATO pro odstrašování a obranu euroatlantického prostoru (DDA), při zachování závazku NATO k 360° přístupu.
Nadcházející summit NATO v Haagu v roce 2025 vnímáme jako příležitost k posílení odstrašujícího a obranného postavení NATO, mimo jiné prostřednictvím plné implementace rozhodnutí ze summitů v Madridu, Vilniusu a Washingtonu, nového strategického přístupu NATO k Rusku a protihybridních opatření.
Vítáme rozdělení cílů v oblasti schopností NATO, které bude schváleno na zasedání ministrů obrany NATO v červnu 2025. Jsme odhodláni zlepšit naše vojenské schopnosti, abychom posílili odstrašující a obrannou pozici NATO v souladu s požadavky NATO a spravedlivým sdílením zátěže, na podporu SACEUR regionální plány, uznávajíce, že to vyžaduje zvýšené výdaje na obranu, a majíce na paměti, že posílení obranného úsilí je pro to nezbytným předpokladem.
Uvědomujeme si důležitost mnohonárodních iniciativ s přihlédnutím k možným synergiím mezi rozvojem schopností a evropskými programy obranného průmyslu (včetně Programu evropského obranného průmyslu – EDIP – nástroje podpory Ukrajiny a Plán výroby obrany NATO). Zdůrazňujeme také význam aktivace mechanismů pro evropské posílené obranné úsilí, včetně využívání finančních pobídek a nástrojů, které budou finančně odvážné.
Evropa naléhavě potřebuje silné kapacity k zajištění své bezpečnosti a obrany v duchu spravedlivého transatlantického sdílení zátěže. Za tímto účelem se snažíme maximalizovat spolupráci mezi EU a NATO, abychom umožnili úzkou a synergickou spolupráci, včetně klíčové oblasti výměny informací. Je nezbytné dále sladit proces obranného plánování NATO a proces hlavních cílů EU. Základem pro rozvoj schopností by měly být cíle schopností NATO v souladu s vojenskými specifikacemi a standardy NATO. To maximalizuje naši interoperabilitu a celkovou bojovou kapacitu.
Za tímto účelem jsme se rozhodli, že naše příští setkání v Paříži se zaměří na možnosti stanovení rozsahu pro zefektivnění standardů a postupů zadávání veřejných zakázek a pozveme generálního tajemníka NATO, vysokého představitele EU a komisaře EU pro obranu a vesmír.